نحوه عملکرد دیگ چگالشی

دیگ چگالشی چیست؟

دیگ های چگالشی یا بویلرهای چگالشی، نوعی از آخرین دستاورد طراحی سیستم های گرمایش مرکزی در صنعت تاسیسات ساختمان هستند که دارای راندمان نزدیک به 100 درصد و در برخی از برندها حتی راندمانی بالاتر از 100 درصد دارند و این عدد بیانگر استفاده حداکثری از انرژی سوخت است. به طور کلی در دیگ های معمولی انرژی گازهای خروجی تلف می شود اما در دیگ های چگالشی با جذب گرمای نهان بخارات آب موجود در گازهای خروجی این انرژی نیز به گرمای محسوس حاصل از احتراق سوخت اضافه می شود.

دیگ های چگالشی اولین بار در سال1970تولید شده اند.این تجهیز نسبت به تکنولوژی های قبلی دردیگ های چدنی و فولادی،دارای راندمان حرارتی بالاتر و درتیجه مصرف سوخت کمتر، و همچنین آلایندگی کمتری می باشد. دراین مقاله سعی شده ضمن مقایسه ی دیگ های چگـالـشی و غیر چگـالـشـی مورد استفاده در تاسیسات ساختمان،به معرفی خصوصیات و اجزاء دیگ های چگالشی به خصوص دیگ های چگالشی سری 400 تولیدی شرکت پـاکـسو پرداخته شود ، همچنین تحـلیلی درباره میزان صـرفه جـویـی مـصـرف گـاز و مـدت زمان بازگشت سرمایه گذاری اولیه جهت بهره گیری از دیگ چگالشی ارائه می شود .

دیگ

دیگ یا بـویـلـر(Boiler) یک تجهیز تاسیساتی است که وظیفه ی آن گرم کردن یک سیال جهت مصارف مختلف می باشد . دیـگ آب گرم،دیـگ بخار و دیـگ روغن ازانواع مختلف دیگ ها محسوب می شود.دیگ هایی که برای مصـارف خـانگـی و ساخـتمانی (غیر از بیمارستان ها و برخی صنایـع) از نوع آب گـرم می باشد که عموما ظرفـیتـی ازچند کیلووات (Kw) تا حداکثر یک مگاوات(Mw) دارند و ظرفیت آن بیانگر مقدار انرژی حرارتی است که به آب منتقل می شود.

ساختار دیگ های آب گـرم که آب را در محدوده ای بین 30 تا 90 درجه سانتیگراد گرم می کنند عبارتند از: یک محفظه تحت فشار مشتمل بر مبدل حرارتی ،مشعل،دودکش و یک سیستم کنترلی.گرمای حاصل از سوزاندن سوخت توسط مشعـل که وظـیفـه تولید وحفـظ شعـله را برعـهده دارد،به روشهای متعدد(با توجه به انواع دیـگ ها) به آب درون لوله ها یا مـبدل انتـقال می یابد. آب گرم خـروجی از دیگ با درجه حرارت (90-80 درجه سانتیگراد)پس از عبور از مصرف کننده ها در یک سیکل باز یا بسته، وبا افت دمای بیشینه (30 درجه سانتیگراد ) مجدد به دیگ باز می گردد .

انواع دیگ چگالشی

دیگ های آبگرم موتورخانه بر اساس کارکرد به دو دسته کلی دیگ های چگالشی(Condensing Boiler) و دیگ های غیر چگالشی(Non- Condensing Boiler) تقسیم می شوند. همواره با افزایش قیمت و محدودیت منابع حامل های انرژی، مهندسین طراح سعی بر کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان تجهیزات گرمایشی ساختمان دارند. مبدل در دیگ های آبگرم غیر چگالشی معمولا از جنس چدن یا فولاد می باشد اما در دیگ های چگالشی با توجه به خورندگی بالای مایع کندانس از استنلس استیل یا آلومینیوم آلیاژی استفاده می شود که این آلیاژ علاوه بر مقاومت بالا در مقابل خوردگی دارای قابلیت حرارتی بالایی می باشد.

تفاوت تکنولوژی دیگ چگالشی با دیگ غیر چگالشی

 • مصرف انرژی در دیگ های چگالشی و غیر چگالشی

در دیگ های معمولی، حرارت مستقیم شعله و گازهای خروجی حاصل از احتراق سوخت با عبور از مبدل باعث گرم شدن آب می شود، در گازهای خروجی علاوه بر محصولات احتراق، بخار آب نیز وجود دارد که نتیجه ترکیب شیمیایی هیدروژن و اکسیژن می باشد. این بخار آب دارای گرمای نهان می باشد که در دیگ های معمولی تلف می شود اما در دیگ های چگالشی با جذب آن، بازدهی حرارتی دیگ به میزان 10 تا 12 درصد افزایش می یابد. نتیجه جذب این گرما تبدیل بخار به قطرات آب می باشد که به دلیل وجود سولفور جذب شده در گازهای خروجی و PH پایین به شدت خورنده است. به همین دلیل مبدل در دیگ های چگالشی از مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته می شود. با توجه به راندمان بالای دیگ های چگالشی این تجهیزات در مقایسه با دیگ های فولادی معمولی در حدود 50 درصد بیشتر باعث صرفه جویی در مصرف گاز و به تناسب هزینه های جانبی آن می شود. در شکل زیر به صورت شماتیک نحوه عملکرد دیگ های چگالشی نمایش داده شده است.

نحوه عملکرد دیگ های چگالشی

یکی از تفاوت های عمده دیگ های چگالشی و غیر چگالشی در کنترل حرارتی است. معمولا در دیگ های معمولی سیستم بصورت on/off عمل می کند اما در دیگ های چگالشی قابلیت کنترل ظرفیت حرارتی بصورت پلکانی وجود دارد و از روشن و خاموش شدن مداوم مشعل دیگ جلوگیری می شود. این مزیت عمدتا در ظرفیت های حرارتی پایین محسوس می باشد، به طور مثال پیک ظرفیت حرارتی در ساعت های شب است و این مزیت در مصرف انرژی اماکنی مانند ادارات که تنها در ساعات روز فعال می باشند بسیار محسوس است. همانطور که در منحنی زیر ملاحضه می کنید راندمان دیگ های چگالشی در ظرفیت های پایین، برخلاف دیگ های معمولی به جای اینکه کاهش یابد افزایش یافته است و این بیانگر این است که در بیشترین ساعات کارکرد دیگ مصرف انرژی همواره پایین می باشد.

 • ابعاد و وزن دیگ های چگالشی و غیر چگالشی

دیگ های چگالشی در مقایسه با دیگ های فولادی داری ابعاد کم حجم و کامپکت تری هستند و در نتیجه نیاز به فضای کمتری برای موتورخانه می باشد. همچنین در دیگ های چگالشی امکان تامین هوای تازه مورد نیاز احتراق از فضای خارج موتورخانه وجود دارد و این قابلیت باعث عدم نیاز به فضای بزرگتر برای محل موتورخانه می شود.

مطابق با استاندارد INSO 16000 ملی ایران برای دیگ های معمولی به ازای هر 177 کیلوکالری در ساعت ظرفیت دیگ، 1 مترمکعب فضای موتورخانه نیاز است. علاوه بر ابعاد کم حجم تر دیگ چگالشی در مقایسه با دیگ های معمولی وزن پایین تر این دیگ ها نیز امکان نصب آن ها در فضای پشت بام را نیز فراهم می کند.

 • میزان آلایندگی در دیگ های معمولی و دیگ های چگالشی

در دیگ چگاشی با توجه به ارتفاع پایین شعله و همچنین جذب رطوبت در محصولات احتراق، دمای گازهای حاصل از احتراق به شدت کاهش می یابد. دمای گازهای حاصل از احتراق در دیگ های فولادی در حدود 200 درجه سانتی گراد می باشد که خود عامل تشکیل گازهای سمی همچون NOX است. دمای گازهای خروجی در دیگ های چگالشی کمتر از 100 درجه سانتی گراد است باعث عدم تشکیل اکسید ازت NOX می شود. همچنین در دیگ های چگالشی با توجه به استفاده از احتراق پیش آمیخته آلاینده CO نیز به میزان چشم گیری کاهش می یابد که برای درک بهتر روی نمودار هم نشان داده شده است.

میزان آلایندگی در دیگ های معمولی و دیگ های چگالشی

 • تفاوت دودکش در دیگ چگالشی و معمولی

در دیگ های چگالشی با توجه به دمای پایین محصولات احتراق، جنس دودکش معمولا از PVC می باشد. کاهش دمای گازهای حاصل از احتراق تاثیر مستقیم روی حجم گازهای خروجی دارد. کاهش دما علاوه بر تقطیر آب های موجود در محصولات خروجی، باعث منقبض شدن گازهای خروجی و در نتیجه کاهش قطر دودکش می شود. دودکش های PVC همانند دودکش های فلزی در دیگ های فولادی یا چدنی نیاز به ساپورت، عایق کاری و فضای زیاد ندارند.

 • سطح صدا و لرزش در دیگ چگالشی و دیگ فولادی

یگ های چگالشی در مقایسه با دیگ های معمولی دارای سطح صدا و لرزش بسیار کمتری می باشند، بطوریکه در فاصله یک متری از دیگ های چگالشی، آنها فقط دارای 49 دسیبل صدا می باشند. برای درک بهتر سطح صدای بسیار پایین دیگ های چگالشی در جدول زیر سطح صداهای مختلف بر حسب دسیبل نمایش داده شده است.

شرحسطح صدا (DB)
سکوت مطلق0
زمزمه10
تیک تاک ساعت20
اتاق خواب (در شب)30
بارش باران یا اتاق آرام40
صدای محله آرام50
ماشین لباسشویی60

اجزاء دیگ چگالشی

اجزای مختلف دیگ چگالشی
توضیح اجزای دیگ چالشی

مزایای دیگ چگالشی

 • ابعاد کوچک

 • وزن کم

 • فاقد صدا

 • راحتی در راه اندازی و نصب بویلر

 • فاقد ارتغاش و لرزه

 • عدم نیاز به زیرسازی و فونداسیون

 • پایین بودن مصرف سوخت

 • کاهش آلودگی محیطی و صوتی

 • اشغال فضا با حجم کم

نقاط ضعف بویلر چگالشی

 • نیاز به پمپ در برخی مدل ها

 • نیاز به نصب مبدل بزرگتر

 • نیاز به نصب فن جهت خارج شدن دود

 • نیاز به سیستم تخلیه کندانسیت

 • داشتن هزینه اولیه بالا

 • تجمع دود پیرامون ساختمان های مجاور و خانه

 • کاربرد اولیه تنها در سیستم های توزیع آب گرم

 • پایین بودن نرخ Turndown در بویلرهای چگالشی

 • خورندگی آب چگالنده و داشتن خاصیت اسیدی

خصوصیات دیگ چگالشی سری00 4

 • مبدل حرارتی راندمان بالا

 • اندازه کوچک و وزن کم

 • مبدل حرارتی از جنس استیل ضد زنگ

 • حجم آبگیری بالا

 • قابلیت نصب آبشاری

 • مجهز به سنسور( N TC )و سیستم ایمنی شعله Ionize

 • عملکرد کم صدا

 • نصب سریع و آسان

مشخصات فنی دیگ چگالشی سری00 4

وزن دستگاه(kg)حجم آبگیری(lit)فشار کاری(bar)توان گرمایشی (kw)Model
1801600.8-670407
2802650.8-6125412
4003800.8-6220422
5005300.8-6320432

ابعاد و سایز اتصالات

 قطر دودکش سایز ورودی گاز سایز لوله آب برگشت سایز لوله خروجی آبگرم(H (mm(W(mm(L (mmModel
80“1/2“11/4 “11/41700600700 407
100“1/2“11/4 “11/41700690810412
160 “3/4 “2“2 1770825960422
200 “3/4“1DN 6518009451100432

اجزاء اصلی دیگ چگالشی

مبدل حرارتی:

دیگ های چگالشی سری 400 دارای مبدل حرارتی از جنس استیل ضد زنگ 316 Ti با مقاومت بالا در مقابل شوک های حرارتی وضریب اطمینان مناسب طراحی گردیده است.کیفیت بالای این مبدل ها باعث محافظت ازخوردگی ناشی از میعان شده و طول عمر دستگاه را افزایش می دهد . سطح انتقال حرارت با طراحی خاص لوله ها جهت استهلاک انرژی جنبشی گازهای حاصل از احتراق افزایش یافته است.مسیر خروجی گازهای احتراق درپایین ترین قسمت دیگ می باشد تا با نیروی اجباری فن مشعل،حداکثرانتقال حرارت به آب صورت گیرد.آب ورودی به بویلر نیزدرتماس با حرارت خروجی ازدودکش  قرار گرفته و پیش گرم می شود و نهایتاً محصولات احتراق با دمایی کمتر از° c 70 از دودکش خارج می گردد .

مشعل پرمیکس Premix:

این مشعل ها  به صورت استوانه و با الیاف فلزی جهت افزایش توان تشعشعی ساخته می شوند و مکانیزم انتقال حرارت به سیال بصورت تشعشعی و جابجایی صورت می گیرد.در این نوع مشعل ها امکان مخلوط شدن گازوهوا قبل ازعمل احتراق فراهم می شود .

احتراق کامل صرفاً یک حالت ایده آل بوده و درعمل احتراق به طور ناقص رخ می دهد.برخی از علل مهم ناقص بودن احتراق عبارتند از:

 • کافی نبودن مقدار اکسیژن
 • مخلوط نشدن کامل سوخت و اکسیژن و تجزیه محصولات احتراق در دماهای بالا
 • لذا با افزایش مقدار اکسیژن و بهبود اختلاط سوخت و هوا می توان در جهت کاملتر شدن احتراق گام برداشت.

اجزاء سیستم مشعل در دیگ های چگالشی

امتیاز احتراق پیش آمیخته این است که امکان کنترل احتراق بسیار بیشتر است. پیش آمیختگی در شرایط کم سوخت از ایجاد دماهای بالا جلوگیری کرده و در نتیجه احتراق با تولید NO کم انجام میشود. به علاوه در این شرایط فقط مقدار کمی دوده تشکیل می شود.

این مشعل ها بواسطه قابلیت ماژولاری ( تنظیم سوخت متناسب با نیاز حرارتی ) امکان بهره گیری از %20 تا % 100 توان حرارتی را متناسب با شرایط مختلف عملکردی دارا بوده و به علاوه ، میزان انتشار گازهای آلاینده نیز تا حد زیادی در آنها کاهش یافته است . مزیت دیگر این مشعل ها سطح صدای بسیار پایین آنها می باشد ، واضح است که مشعل می تواند از حالت شعله آبی تا حالت تشعشع(شعله زرد رنگ) بکار گرفته شود.

شعله ی مشعلPremix با روکش الیاف فلزی

سیستم کنترلی دیگ های چگالشی:

سیستم کنترلی دیگ های چگالشی دارای قابلیت های فراوانی است که امکان مدیریت و فرماندهی دستگاه را فراهم می کند. کنترل همزمان چندین مدار ازقبیل مدار گرمایشی، مدار استخر، گرمایش از کف، آب گرم مصرفی، سیستم سولار با استفاده از سیستم کنترلی فوق الذکر انجام می پذیرد.قابلیت اتصال به تجهیزاتی از قبیل کامپیوتر، تلفن های هوشمند با سیستم عامل های اندروید یا ios و ویندوز، ترموستات اتاقی،نمایشگر به همراه ریموت کنترل از راه دور جهت مدیریت و برنامه ریزی دیگ و ایجاد آسایش بیشتر مصرف کننده توسط سیستم کنترلی پیشرفته فراهم شده است.

دیگ های چگالشی قادرهستند چندین مدار گرمایشی از قبیل سیستم گرمایش ساختمان (رادیاتور ها یا فن کویل ها و غیره )، آبگرم مصرفی ساختمان ، سیستم گرمایش از کف ، استخر و غیره را با سیستم کنترلی قدرتمند خود کنترل کنند .

مشعل پرمیکس در دیگ های چگالشی دربازه 20% تا 100% زیر بار می رود . بطوریکه متناسب با شرایط آب و هوایی ومیزان تقاضای گرمایـشی ساخـتمان وبراساس فرامـین دریافـتی ازسـنسـورها و تنظیـمات کاربــرمصـرف سـوخت را کنترل می کند، ضمن اینکه صفحه نمایشگر دستگاه دارای گزینه ای Economy می باشد که با انتخاب این حالت، سوخت بطور کاملا بهینه مصرف می گردد .

تنظیم سریع شعله و بالا بودن دامنه تغییرات میزان شعله ( مدولاسیون بالا) که به واسطه برد الکترونیک پیشرفته، دستگاه می توانند با دقت بالا به تولید انرژی گرمایی مورد نیاز بپردازند .

از جمله مزایای این سیستم قابلـیت کارکـرد با کمتر از 20 درصد توان اسمی هر دیگ می باشد که دردیگ های سنتی این میزان معمولاً با روشن وخاموش شدن مشعل صورت می پذیرد که باعث پرت حرارتی وکاهش طول عمرمشعل و نوسانات زیاد در دمای دیگ می شود .این ویژگی در سیستم گرمایش از کف به دلیل نیاز به تزریق حرارت کم و بی وقفه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد .

آبشاری کردن دیگ های چگالشی (Cascade System):

بواسطه استفاده از کنترلر هوشمند ،این دستگاه ها قابلیت برقرای ارتباط با یکدیگر را داشته و در صورت موازی بودن چند دستگاه و نیاز به تولید میزان کم حرارت، فقط یکی ازدستگاه ها روشن و به تولید حرارتی می پردازد که این امر نوبتی بین دستگاه ها جابه جا می شود.این کار باعث افزایش راندمان عمروافزایش دامنه مدولاسیون خواهد شد.در ضمن این دستگاه ها قابلیت نصب به انواع کنترلرها و ترموستات های اتاقی را داشته که باعث کنترل آسان از راه دور می شود .

سـیسـتم آبشـاری که به آن سـیسـتم مـدولار نیزگفـته می شود ، مجموعه ای ازچندین دیگ است . به کمک این فناوری توان خروجی از 40% توان ماکزیمم مربوط به کوچکترین دیگ،تا مقادیر زیاد به طور پیوسته افزایش می یابد. با فرض استفاده ازدیگ های سنتی،در مواقعی که به توان گرمایش اندک نیاز داریم،کل سیستم روشن می شود و پس ازمدت کوتاهی خاموش می گردد که نشان دهنده عدم تعادل درتولید ومصرف حرارت است.ولی در سیستم نصب آبشاری دیگ های چگالشی، تعداد دیگ هایی که روشن هستند دقیقاً مطابق با نیاز گرمایشی ساختمان است و رفتار آنها بصورت الکترونیک کنترل می شود. لذا از خاموش و روشن شدن متوالی جلوگیری می شود وسیستم به طور یکنواخت به کار خود ادامه می دهد .کنترلر مرکزی زمان خاموش و روشن شدن دیگ ها را تعیین می کند .

تحقیقات نشان داده است که در فصل سرد در 80% مواقع، فقط به 50% توان دیگ و مشعل نیاز است و درتمام طول سال ، تنها از 30% توان موتورخانه استفاده می شود.این مطلب نشان دهنده استفاده نادرست و کارکرد با بازدهی پایین می باشد. اولویت روشن شدن دیگ ها نیز قابل تعیین است  و در نهایت می توان این اولویت را در روزهای متفاوت بطور اتوماتیک تغییر داد تا فشار کاری به صورت یکنواخت در همه دیگ ها تقسیم شود .

به وسیله اتصال کنترلر مرکزی به سنسور دمای محیط تنظیم سیستم گرمایشی به صورت هوشمند و با تغییر دمای محیط ، تغییر می کند .در صورت تغییر دمای بیرون ، دمای آب رفت به سیستم گرمایشی بر اساس تنظیمات صورت گرفته توسط کاربر تغییر می کند و نیازی به تنظیم مجدد دما با تغییر شرایط جوی و تغییر فصل نمی باشد .همچنین امکان تنظیم دمای متفاوت برای سیستم گرمایش درساعات مختلف وهمچنین روزهای مختلف وجود دارد.به عنوان مثال درساختمانهای اداری که در ساعات مشخصی از روز مورد استفاده قرار می گیرند،می توان با تنظیم دمای بهینه فقط دراین ساعات،صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت نمود.درواقع در ساعات غیر اداری ، سیستم گرمایش بر روی مینیمم توان و در حالت آماده به کار تنظیم می باشد .کنترلر مرکزی قادر به هدایت حداکثر 16 دستگاه می باشد .

این سیستم قابل تنظیم به خاطر مجموعه هیدرولیکی متصل به آن به سادگی قابل نصب می باشد . گرمای خروجی حداکثر ، مصرف سوخت کم درنتیجه تنظیم درجه حرارت و توان قابل دستیابی و سادگی زیاد در نصب،همچنین مدیریت کاربردی جامع دیگ های چگالشی این امکان را می دهد که دیگ ها هم به صورت ترکیبی و یا به صورت تکی جهت حصول به میزان مشخصی از توان خروجی مورد نیاز به سیستم اضافه یا کم شوند .

استفاده در مناطق مختلف جهان:

امروزه دراروپا وامریکای شمالی دیگ های معمولی درسیستم های حرارت مرکزی خانگی در حال جایگزینی با دیگ های چگالشی می باشند. و هلند احتمالاً اولین کشوری بود که این جایگزینی را در مقیاس بزرگ انجام داد. در اروپا نصب دیگ های چگالشی توسط گروه های حامی کاهش مصرف سوخت و دولت ها حمایت می شود. برای مثال در انگلستان از سال 2005 به بعد همه دیگ های حرارت مرکزی باید از نوع دیگ های چگالشی با بازدهی بالا باشند . در ایالات متحده نیز در بعضی از ایالت ها دولت فدرال بواسطه استفاده از دیگ های چگالشی در مالیات ها تخفیف می دهند .

در کشور ما نیز در چند سال اخیر در بیشتر ساختمان های مدرن و بعضی از ساختمان های دولتی روند بکار گیری از تکنولوژی چگالشی در کشور آغاز گردیده است .

براساس مصوبه ی هیات دولت (براساس بند 17 مصوبه شماره 212326ت/46320هـ مورخ 16/12/1390 هیئت وزیران) کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی ،نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری‌های سراسر کشور ملزم به افزایش بازدهی وسایل گازسوز مصرفی در جهت صرفه جویی در مصرف گاز خود شده اند . یکی از راهکار های اساسی جهت نیل به این هدف ، استفاده از دیگ های چگالشی در این مراکز خواهد بود .

میزان صرفه جویی در هزینه ها:

به طور معمول قیمت یک دیگ چگالشی نسبت به دیگ سنتی گرانتر می باشد که این اختلاف قیمت بسته به نوع و ظرفیت دیگ و قیمت سوخت و هزینه های نصب در هر کشور متفاوت می باشد . تحقیقات صورت گرفته در کشور های مختلف ، نشان می دهد که می توان بعد از 2- 7 سال از طریق صرفه جویی که در مصرف سوخت اتفاق می افتد ، هزینه های اولیه خرید ، جبران شود. البته این موضوع بستگی به قیمت سوخت ، آب و هوای منطقه ای ، بازدهی کلی سیستم و …. در آن کشور دارد.

با توجه به تفاوت محسوس هزینه‌ی حامل‌های انرژی در ایران نسبت به سایر نقاط دنیا، یکی از دغدغه‌های کارفرمایان و مشاوران فعال در زمینه‌ی ساختمان‌ها اقتصادی بودن استفاده از تجهیزات جدید در شرایط ایران است. بنابراین در این قسمت به بررسی توجیه اقتصادی استفاده از دیگ‌های چگالشی در شرایط ایران ( در شهر تهران) و مقایسه‌ی آن با دیگ‌های چدنی پرداخته شده است.

معرفی دیگ چگالشی وارم هاوس:

با نصب آبشاری تا 8 دستگاه دیگ میتوان به سادگی ظرفیت مرکزی با توان 390 کیلووات را به دست آورد می توان بدون نیاز به ماژول اضافی و سیم کشی اضافی دیگ ها را به همدیگر ارتباط داده ، یکی را به عنوان میزبان یا همان Master و بقیه را به عنوان مهمان یا همان Slave تعریف نموده و در صورت ارور دادن یکی از دیگ ها عملکرد آن را جبران می نمایند.
با ماژول آبشاری در کنترل دیگ ها هیچ نیازی به تابلوی اضافی ندارد و هر کدام از دیگ ها می تواند فرمان دهنده یا فرمان گیرنده باشد فیلتر ساخته شده از ذرات مخصوص روی منیفولد اگزوز با جدا کردن ذرات اضافی هوا مانع از آسیب رسیدن به مبدل می شود.
با یک ماژول اختیاری خارجی می توان یک منطقه گرمایش و یک منطقه گرمایش از کف و یک منطقه آب گرم بهداشتی را کنترل کرد دیگ های بارلی وارم هاوس با ابعاد کوچک در نصب به صورت آبشاری به فضای نصب کمتری نیاز دارد دیگ های بارلی وارم هاوس با کنترل پنل های آبشاری مختلف موجود در بازار سازگاری دارد.
مبدل نوع مارپیچی از جنس استیل مخصوص و کانالهای هیدرولیکی عریض و پهن دیگ های بارلی وارم هاوس باعث کاهش ریسک گرفتگی لوله های موجود در مبدل و در نتیجه فراهم آمدن عمر بالای محصول می گردد دیگ های بارلی وارم هاوس دارای محفظه بسته با لوله مکش هوا به قطر 150 میلیمتر و لوله دمش محصولات احتراق به قطر 100 میلیمتر می باشد که هنگام نصب به صورت آبشاری باید جنس لوله ها از استیل ضد زنگ باشد با برنامه نویسی و ساخت ماژول مخصوص کنترل کننده کلیه تنظیمات پکیج ها و دیگ ها با اپلیکیشن مخصوص در انواع گوش های هوشمند موجود در بازار امکان تنظیمات و روشن و خاموش ودریافت ارورهای موجود در دستگاه و ریست کردن آن از راه دور توسط وای فای انجام پذیر خواهد شد.

دیگ چگالشی وارم هاوس
دیگ چگالشی وارم هاوس

 

نتیجه‌گیری: 

دیگ‌های چگالشی که در سال‌های اخیر با محبوبیت زیادی رو به رو بوده و در عمده کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا به وفور استفاده می‌شوند، پتانسیل بالایی در کاهش مصرف انرژی و کاهش آلاینده‌ها دارند. در ضمن با توجه به تعرفه‌های انرژی در ایران دیگ‌های چگالشی توانایی کاهش تقریبی 25% در مصرف سوخت و 41 درصدی در هزینه‌ها به صورت سالانه را دارند.

البته این محاسبات برای شرایطی است که طراحی مناسبی صورت گرفته و بتوان از تمام پتانسیل دیگ چگالشی و بالاترین مقدار بازدهی آن بهره‌مند شد.

نکته قابل تامل دیگر آنکه ،در این مثال راندمان مربوط به دیگ غیر چگالشی 80% فرض گردید ، حال آنکه براساس تحقیقات میدانی صورت گرفته در موتورخانه های ساختمان های دولتی شهر تهران در اکثر موارد ، به علت تنظیم کردن چشمی مشعل ها توسط پرسنل تاسیسات در دیگ های غیر چگالشی و عدم استفاده از ابزار کنترلی مانند (Gas Analyzer) ، توان مشعل در محدوده 50 % توان اسمی قرار داشته ، در نتیجه راندمان حرارتی این دیگ ها افت بسیار زیادی خواهند داشت . درحالی که در دیگ ها چگالشی این نقص وجود ندارد .

با توجه به موضوعات و مزایای دیگری که دیگ‌های چگالشی ارائه می‌دهند مانند کاهش آلاینده‌ها به‌نظر می‌رسد که راهکار بسیار مناسبی برای شرایط ایران بوده و در آینده نزدیک سهم بالایی از بازار دیگ‌ها را به خود اختصاص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه