کاور-شوفاژ

کاور شوفاژ چیست؟

کاور نوعی پوشش متفاوت برای پوشاندن رادیاتورها هست که به طور کامل، سطح رادیاتور را پوشش می دهد. اگر ظاهر شوفاژ خیلی قدیمی و زشت است می توانید به بهترین شکل آن را از دید پنهان کنید به طوری که رادیاتورهای زمخت، به یکی از بهترین قسمت های دکوراسیون داخلی تبدیل گردند. هزینه تعویض رادیاتورهای قدیمی، ارزان نیست در ضمن با عوض کردن رادیاتورها هم فقط ظاهر قضیه تغییر می کند و هنوز مشکل کمبود فضا در خانه های نقلی به قوت خود باقی است. کاورها هم می توانند جنبه دکوراتیو داشته باشند و هم به لحاظ کارایی، جذابیت های زیادی را ارائه بدهند. کاورهای رادیاتور شوفاژ در منازل، ساختمان های اداری و تجاری قابل نصب هستند. از نظر مصالح ساخت و کارایی، تنوع زیادی در این پوشش ها وجود دارد. این وسیله تنها برای تزئین دکوراسیون داخلی نیست بلکه کاربردهای فراوانی دارد.

کاربردهای کاور رادیاتور شوفاژ

پوش هایی که برای رادیاتورها در نظر می گیرید نباید جلوی تعمیرات و سرویس شوفاژ را بگیرد. یکی از مواردی که روی قیمت سرویس شوفاژ  تاثیر می گذارد زمان می باشد. از کاورهایی استفاده کنید که مانع دسترسی به رادیاتور نشود و به سادگی بتوان سطح جلوی پوشش را جدا نمود. این وسیله کارایی زیادی دارد و نباید دست و پا گیر باشد. برای طراحی کاورهای رادیاتور می توانید از این ایده ها استفاده نمایید:

  • طراحی کاور روی شوفاژ به عنوان نیمکت و فضایی برای نشستن
  • طراحی میز کنسول یا میز آرایش برای پوشش شوفاژها
  • طراحی کاور رادیاتور به عنوان کتابخانه
  • نصب کاور به عنوان میز کار یا فضایی برای مطالعه
  • کاور شوفاژ جایگزین با کاربری میز تلویزیون
  • طراحی یک کمد کوچک روی شوفاژ و فضای جانبی
  • تزئین فضای داخلی و جنبه های دکوراتیو
کاور-شوفاژ
کاور شوفاژ

ویژگی و کاربرد‌های روشوفاژی

در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی‌ها و کاربردهای کاور شوفاژ اشاره خواهیم کرد.

 ساخت کنسول با کاور رادیاتور

کمک به زیبایی و هماهنگی بیشتر رادیاتور با دکوراسیون داخلی مهم ترین ویژگی این محصول است. در واقع، انواعی از مدل های روشوفاژی تولید می گردند که می توان آنها را با سبک های کلاسیک و مدرن دکوراسیون داخلی ست کرد. از این محصول می توان مانند یک کنسول دکوری کوچک نیز استفاده کرد و با قرار دادن مجسمه‌، قاب عکس‌ یا دکوری های دیگر روی آن، به زیبایی بیشتر محیط کمک کرد.

محافظت از کودکان با کاور رادیاتور

رادیاتورها معمولاً دارای لبه های تیز و شیارهای باریک می باشند. یکی از مشکلاتی که این ساختار رادیاتور می تواند به وجود آورد، برخورد اعضای بدن افراد، به ویژه کودکان، یا گیر کردن دست آنان در شیار‌های رادیاتور است. پوشاندن رادیاتور با استفاده از باکس شوفاژ می تواند از کودکان (همچنین بزرگسالان) در مقابل این آسیب ها کاملاً محافظت نماید.

کاهش صدای رادیاتور

بسیاری اوقات به دلیل چرخش آب گرم و سرد در رادیاتورها و همچنین نفوذ هوا در لوله های رادیاتور، صداهای ناهنجاری ایجاد می شود. این صداها به خصوص هنگام شب می توانند آزار دهنده باشند. کاور رادیاتور تا حد زیادی باعث کاهش صداهای رادیاتورها کمک کند. البته توصیه اکید می شود که قبل از نصب کاور حتماً رادیاتورها را هواگیری نمایید.

پوشش رادیاتور قدیمی با کاور رادیاتور شیک

اگرچه روشوفاژی در واقع به عنوان محافظ رادیاتور عمل می کند اما برای بسیاری از مصرف کنندگان جنبه‌ی زیبایی و دکوری آن مهمتر به نظر می آید. این ویژگی کاور رادیاتور از طرفی طول عمر خود رادیاتور افزایش یابد و از سویی می‌تواند یک رادیاتور قدیمی و کهنه را به عنصری دکوراتیو و شیک تبدیل نماید.

کاور-شوفاژ
کاور شوفاژ

عبور حرارت از قاب رادیاتور

کاور یا قاب رادیاتور همواره به صورت مشبک ساخته می شود تا هوا بتواند به راحتی در اطراف رادیاتور گردش داشته باشد. این محصول نه تنها جلوی همرفت هوای گرم و سرد را نمی گیرد، بلکه علیرغم تصور اولیه، از نظر فیزیکی می تواند به گردش سریع تر هوای اتاق و زودتر گرم شدن آن نیز کمک کند. دلیل این امر آن است که هوای بین رادیاتور و کاور سریع‌تر گرم شده (نسبت به رادیاتور بدون کاور) و از نظر دینامیکی تمایل بیشتری برای خروج پیدا می‌کند. همین خروج سریع‌تر هوای گرم باعث کشش و گردش سریع‌تر هوای سرد به داخل قاب رادیاتور شده و در نتیجه هوای محیط براحتی گرم خواهد شد.

هزینه طراحی و اجرای کاور شوفاژ

بحث هزینه ها همیشه مورد توجه خریداران است. موضوع اینجاست که بدانید با چه هدفی اقدام به سفارش ساخت کاور رادیاتور کرده اید. آیا فضای به وجود آمده، ارزشش را داشته است؟ در مورد قیمت ها تفاوت های زیادی دیده می شود. برخی از مدل ها قیمت کمتری دارند و برخی دیگر چندین برابر گران قیمت تر هستند.

اصلی ترین مولفه در تعیین قیمت، مواد اولیه در ساخت روشک برای رادیاتور شوفاژ است. برای مثال قیمت کاور چوبی همیشه از کاور mdf ارزان تر است. مورد بعدی اندازه و ابعاد کاور شوفاژ است.

شوفاژهایی با طول بیشتر نیاز به مواد اولیه بیشتری دارند و همین روی هزینه ها تاثیر می گذارد.

عامل سوم، طراحی و مدل کاور رادیاتور است. طرح های ساده ارزان قیمت می باشند ولی برای طرح های خاص و ابتکاری، ناچارید هزینه بیشتری بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه