خرید کولر گازی

راهنمای انتخاب و خرید کولر گازی و اسپلیت

در حال حاضر، تجهیزات پیشرفته‌ای برای سرمایش و گرمایش محیط در فصول مختلف سال استفاده می‌شود تا دما را به دمای آسایشی تنظیم کند. یکی از این تجهیزات مهم و پیشرفته، کولرهای گازی و اسپلیت هستند. مفهوم تهویه مطبوع به معنای کنترل دما و رطوبت همراه با کاهش گرد و غبار است و این وظیفه را کولرهای گازی و اسپلیت انجام می‌دهند. به همین دلیل، تجهیزاتی مانند کولرهای گازی و اسپلیت دیواری، پرتابل، ایستاده (بزرگ) و پنجره‌ای در حال حاضر توسط بسیاری از افراد استفاده می‌شوند. در این مقاله قصد داریم نکات مهم و راهنمای انتخاب و خرید کولر گازی را بررسی کنیم.

نکات مهم در انتخاب کولرگازی و اسپلیت

پارامترهای بعدی برای خرید کولر گازی شامل توجه به نوع عملکرد کمپرسور یا موتور دستگاه، به صورت معمولی یا اینورتر (inverter)، می‌باشد. کولر گازی های مدرن از تکنولوژی موتورهای با دور متغیر به نام اینورتر استفاده می‌کنند، که نتیجه آن کنترل بهتر دما و کاهش مصرف برق است.

در این نوع از کولرهای گازی و اسپلیت ها، با تنظیم و تغییر مداوم دور کمپرسور، نرخ جریان مبرد، ظرفیت کولر گازی و دمای اتاق به دقت کنترل می‌شود. در حالی که در کولر گازی های معمولی، عملکرد موتور فقط به صورت روشن یا خاموش است و سرعت کمپرسور قابل تغییر نمی‌باشد. به عبارت دیگر، در کولر گازی های معمولی، کمپرسور یا خاموش است یا با تمام قدرت کار می‌کند، که این باعث می‌شود مصرف برق بیشتر و طول عمر دستگاه کاهش یابد. این نکته در انتخاب کولرهای گازی اسپلیت با ظرفیت بالا (بخصوص بزرگتر از 24000) بسیار مهم است. به همین دلیل، توصیه ما این است که کولرهای گازی اسپلیت اینورتر یا کم مصرف را انتخاب کنید.

برای داشتن حداقل مصرف برق و هزینه در هنگام استفاده از کولر گازی یا اسپلیت، لطفاً به موارد زیر توجه فرمایید:

 • دمای کولر اسپلیت را بین 24 تا 25 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.
 • از کولرهای اسپلیت اینورتر استفاده کنید.
 • پنل داخلی کولر گازی اسپلیت را بیش از حد بالا نصب نکنید و به ارتفاع 2.2 متری از کف واحد خود قرار دهید.
 • فیلتر پنل داخلی کولر گازی اسپلیت را هر 3 ماه یکبار شستشو دهید.
 • برای واحد بیرونی یا کندانسور کولر گازی، یک سایبان مناسب قرار دهید.

موقع خرید کولر گازی می توانید به سایت تبریز پکیج مراجعه کنید. از محصولات پیشنهادی: کولر گازی 30000 جنرال شکار طرح لبخندی و کولر گازی 24000 جنرال شکار طرح لبخندی

خرید کولر گازی
خرید کولر گازی

تکنولوژی اینورتر در کولر گازی چیست؟

مثالی را در نظر بگیرید که در ماه‌های تیر و مرداد، دمای بعضی شهرها ممکن است به 40 درجه سانتیگراد برسد. در این شرایط، موتور یا کمپرسور کولر گازی شما برای حفظ دمای مطلوب 24 درجه سانتیگراد، تقریباً به صورت مستمر عمل می‌کند. با این حال، به دلیل تبدیل برق متناوب شهری به جریان برق DC و استارت آرام دور موتور کمپرسور کولر اینورتر، نمی‌توان به تنهایی ادعا کرد که مصرف برق در هر بار استارت موتور تا 60 درصد کاهش می‌یابد.

همچنین، با توجه به شدت جریان برق مصرفی (آمپر) در هنگام راه‌اندازی کولرهای گازی اسپلیت با ظرفیت 24000 و بالاتر، و شوک الکتریکی ناشی از هر بار استارت موتور، توصیه می‌شود برای ظرفیت‌های بیشتر از 18000 BTU از انواع کولرهای گازی اسپلیت اینورتر استفاده کنید. این تکنولوژی در کاهش مصرف برق موثر واقع می‌شود.

با این حال، به منظور کاهش مصرف و هزینه برق در کولرهای گازی و اسپلیت، توصیه می‌شود همیشه دمای مطلوب را در حدود 25 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. این کار باعث خاموش شدن یا کاهش دور متناوب کمپرسور دستگاه و کاهش هزینه برق مصرفی می‌شود. تنظیم دمای کولر اسپلیت روی عدد 25 درجه، به علاوه تأمین شرایط هوای مطلوب، به عنوان راهکاری مؤثر در کاهش مصرف و هزینه برق در انواع کولرهای گازی و اسپلیت توصیه می‌شود.

نحوه عملکرد کولر گازی در حالت گرمایش و سرمایش

بعضی از کولرهای گازی، علاوه بر عملکرد خنک کردن و سرمایش محیط، در ماه‌های سرد سال هم قابلیت گرمایش را دارا هستند. این کولرها، مانند سایر کولرهای گازی، از شش بخش اصلی تشکیل شده‌اند که شامل کمپرسور، شیر انبساط و لوله‌های مویی، کندانسور، اواپراتور (پنل داخلی)، شیر چهارطرفه و گاز مبرد هستند. با استفاده از این بخش‌ها، فرآیند گرم و سرد کردن محیط انجام می‌شود.

نحوه عملکرد کولر گازی در حالت گرمایش

برای استفاده از کولر گازی به عنوان سیستم گرمایش در فصل سرما، ابتدا باید مبرد را در کمپرسور دستگاه گرم کنید. سپس با استفاده از یک شیر چهارطرفه، مبرد گرم شده به سمت اواپراتور یا پنل داخلی کولر هدایت می‌شود. در این حالت، مبرد وارد کندانسور نمی‌شود، عکس از حالت سرمایش.

اواپراتور شامل صفحات آلومینیومی و لوله‌های مسی است. وقتی مبرد گرم وارد اواپراتور می‌شود، صفحات و لوله‌ها گرم می‌شوند و هوای خروجی از پنل نیز گرم می‌شود. در نتیجه، محیط اطراف نیز در مدت کوتاهی گرم می‌شود.

لطفا توجه داشته باشید که هنگامی که کولر اسپلیت را در حالت “مود گرمایش” قرار می‌دهید، باید تقریباً ۳ دقیقه صبر کنید تا اسپلیت شروع به عرضه هوای گرم کند.

خرید کولر گازی
خرید کولر گازی

نحوه عملکرد کولر گازی در حالت سرمایش

روش عملکرد یک کولر گازی در حالت سرمایش به شرح زیر است:

 1. مبرّد (گاز خنک کننده در حالت سرمایش) وارد کمپرسور می‌شود و توسط آن فشرده می‌شود.
 2. با افزایش فشار، مبرد فشرده شده به سمت کندانسور (قسمت داغ) هدایت می‌شود.
 3. در کندانسور، مبرد گرما را از دست می‌دهد و تبدیل به مایع می‌شود.
 4. مایع خارج شده از کندانسور از طریق لوله‌های معیوب (شیر انبساط) عبور می‌کند و در این مرحله، فشار آن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 5. نتیجة کاهش فشار، دمای مبرد را به شدت کاهش می‌دهد و آن به سمت ورودی اواپراتور کولر گازی اسپلیت می‌رود.
 6. در اواپراتور کولر گازی، مبرد به دلیل تماس با هوای سرد اواپراتور و فشار کم، تبخیر می‌شود و دوباره به حالت گازی برمی‌گردد.
 7. به طور همزمان با تبخیر، مبرد حرارت خود را به محیط یا لوله‌های اواپراتور منتقل می‌کند.
 8. هوای اتاق نیز توسط پروانه‌ی داخلی فن، از یک سمت وارد واحد داخلی می‌شود و پس از عبور از لوله‌های سرد اواپراتور، به فضای بیرون هدایت می‌شود.
 9. در پایان، مبرد تبخیر شده در اواپراتور، دوباره توسط کمپرسور مکیده می‌شود و فرآیند فوق را از نو شروع می‌کند.

توصیه‌های کاربردی کولر گازی

1. هنگام خرید کولر گازی، باید به ظرفیت مناسب برای فضای مورد نیاز توجه کنیم. انتخاب دستگاهی که علامت استاندارد و برچسب انرژی دارد و با بالاترین درجه کارایی و بازدهی مطابق با برچسب انرژی باشد.

بازده انرژی در کولر گازی به نسبت توان خروجی به توان ورودی هر دستگاه برقی اشاره دارد. این رقم با تقسیم ظرفیت سرمایشی کل به توان ورودی موثر به دست می‌آید و به عنوان E.E.r شناخته می‌شود. در کاتالوگ کولر گازی، در نظر داشته باشید که ضریب E.E.r، رتبه انرژی و کلاس کولر بر اساس شرایط اقلیمی منطقه مشخص شده است. هرچه این شاخص‌ها بالاتر باشند، کارایی کولر نیز بیشتر خواهد بود.

2. کمپرسور، قسمت مهم‌ترین کولر است. در حال حاضر، سه تکنولوژی کمپرسور برای ساخت کولر گازی استفاده می‌شود. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای گرمسیری زندگی می‌کنید و نیاز به توان خنک کنندگی بسیار بالا دارید، کمپرسورهای اسکرول بهترین انتخاب هستند. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای گرمسیری زندگی می‌کنید و به توان خنک کنندگی بالا نیاز ندارید، کمپرسورهای پیستونی بهترین انتخاب خواهند بود.

اگر شما کولر گازی را در محلی نصب می‌کنید که تابش مستقیم آفتاب ندارد و هوا به خوبی در آن جریان دارد، کمپرسورهای روتاری (از نوع تروپیکال) انتخاب مناسبی هستند. این نوع کمپرسورها برای مناطق با این شرایط مناسب هستند.

همچنین، اگر در یک منطقه معتدل و مرطوب زندگی می‌کنید، کمپرسورهای روتاری نیز گزینه‌ی مناسبی هستند. این نوع کمپرسورها برای شرایط آب و هوایی معتدل و رطوبت بالا بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند.

از نظر انواع کولر گازی یک تکه، شامل کولر گازی پنجره‌ای و یا کولر گازی اتاقی است. کولرهای گازی پنجره‌ای عموماً در منازل و محیط‌های کاری استفاده می‌شوند و در این شرایط مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه